W ostatnich latach pianki poliuretanowe stale zyskują na popularności. Wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z materiałem przeznaczonym do ocieplania budynków. W rzeczywistości jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wyróżniamy też pianki pod panele, pianki pod meble czy pianki do wyciszania samochodów. Z uwagi na mnogość ich zastosowań, na rynku dostępne są różne rodzaje produktów. W dzisiejszym wpisie skupimy się na sztywnych piankach poliuretanowych. Czym się wyróżniają i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym się wyróżniają sztywne pianki PUR i do czego są najczęściej wykorzystywane? 

Z uwagi na to, że poliuretan znajduje szerokie zastosowanie, ponieważ w sklepach są dostępne pianki do mebli, pod panele czy ocieplające budynki, producenci muszą stawać naprzeciw oczekiwaniom Klientów i tworzyć produkty o różnych parametrach. Jednym z podstawowych kryteriów podziału pianki poliuretanowej jest ten ze względu na jej twardość. Jeśli chodzi o omawiane pianki sztywne, to ich gęstość po utwardzeniu wynosi zwykle 35 – 50 kg/m³.

Oprócz tego są też odporne na szeroki zakres temperatur sięgający od –200°C aż do +135°C), a współczynnik przewodzenia ciepła takich pianek wynosi średnio 0,026 W/m2. Warto też wspomnieć, że sztywne pianki są odporne chemicznie i biologicznie, a do tego są w stanie przenosić stosunkowo duże obciążenia mechaniczne. Z uwagi na szereg zalet twardych pianek poliuretanowych są najczęściej wykorzystywane do różnego rodzaju prac  budowlano-remontowych. Mowa tutaj na przykład o pracach związanych z montażem i uszczelnieniem, a także izolacją akustyczną i termiczną.

Jakie są inne rodzaje pianek poliuretanowych? 

Poszukując odpowiedniej pianki do wyciszenia samochodu czy pod panele, warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich produktów, aby wybrać ten o najlepszej sztywności do danego zastosowania. Oprócz omawianych sztywnych pianek wyróżniamy też pianki półsztywne, które występują w aerozolu oraz pianki elastyczne PUF. O tych ostatnich warto wiedzieć, że cechują się tak niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła, jak pianka sztywna, a oprócz tego mogą być też wykorzystywane do tworzenia termoizolacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *