Ogólnie jako ludzie zdecydowanie bardziej lubimy ciszę niż hałas. To raczej oczywiste. Do tego hałas, bez względu na pochodzenie, nie jest dla nas korzystny również ze względów zdrowotnych. Jednak często korzystamy z różnego rodzaju materiałów wygłuszających nie z powodów zdrowotnych, ale raczej dlatego, że cenimy sobie komfort i lubimy przebywać w warunkach, w których czujemy się dobrze, czyli właśnie komfortowo. Często do celów wygłuszenia stosowany jest materiał, którego nazwa może wydawać nam się dziwna i mało popularna, wręcz obca. Chodzi o piankę powtórnie spienioną. Czym ona jest? Jak powstaje? I w końcu, gdzie jest stosowana, czyli co można nią wygłuszyć? Właśnie na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule!

Pianka powtórnie spieniona – co to właściwie jest?

Zacznijmy może od tego czym w ogóle jest pianka powtórnie spieniona. Gdybyśmy chcieli komuś wytłumaczyć czym jest ten materiał, to moglibyśmy powiedzieć, że jest to rodzaj elastycznej poliuretanowej pianki określanej jako typ R. Typ ten został wzięty od angielskiej nazwy tej pianki, czyli od nazwy “rebond foam”, która w tym kontekście tłumaczona jest właśnie na powtórne spienioną piankę. Piankę tę wytwarza się z resztek albo skrawków poprodukcyjnych innych pianek, które zostają drobno zmielone i poddane powtórnemu spienieniu. W trakcie ich produkcji eliminuje się udział związków metali ciężkich, dzięki czemu pianki tego typu są bezpieczne w użytkowaniu. Samo wytwarzanie tego materiału odbywa się zresztą w higienicznych i bezpyłowych warunkach. Pianka wtórnie spieniania charakteryzuje się odpornością na wysokie i niskie temperatury oraz na działanie chemikaliów i czynników biologicznych. Występuje także w wersjach niepalnych. Jej wielką zaletą jest to, że dzięki otwartym komórkom przepuszcza ona powietrze. Dzięki takim cechom jest to materiał, który wykorzystywany jest do wielu rzeczy, ale bardzo często stosuje się go jako izolację. Gdzie konkretnie pianka ta znajduje właśnie takie zastosowanie?

Pianka powtórnie spieniona a wygłuszanie

Pianka powtórnie spieniona produkowana może być zarówno w formie płyt, jak i jako materiał do nakładania natryskowego. W związku z tym jej zastosowanie jako materiału wygłuszającego jest naprawdę bardzo szerokie. Do tego, pozwala zarówno na profesjonalne wygłuszenie pewnych elementów, jak i zastosowanie jej do samodzielnego wytłumienia dźwięków w wielu miejscach. Gdzie można ją spotkać właśnie w takim zastosowaniu? Najpowszechniejszym wykorzystaniem pianki powtórnie spienionej jako materiału tłumiącego hałas jest wygłuszanie samochodów. Co ciekawe, w takiej roli może być wykorzystana w obu formach, o których wspominaliśmy. Stosuje się ją zarówno jako wypełnienie pustych przestrzeni w drzwiach pojazdów, desce rozdzielczej, ale także pod nogami kierowcy i pasażerów. Swoją rolę pełni także jako wygłuszenie bagażników, co dodatkowo przekłada się także na miękkie wyścielenie przestrzeni z tyłu pojazdu. Wszystko to pozwala na znaczne podniesienie komfortu użytkowania pojazdów samochodowych. Jednak nie tylko w samochodach pianka ta pełni rolę izolacji dźwiękowej. Bardzo często stosuje się ją w takiej formie także jako izolację akustyczną ścian. W mieszkaniach prywatnych takie wygłuszenie stosowane jest w sypialniach, pokojach dziecięcych czy innych pomieszczeniach, w których często przebywamy. Pozwala to na znaczne wyeliminowanie dźwięków pracujących urządzeń AGD czy chociażby odgłosów sąsiadów mieszkających za ścianą. Wynika to z faktu, że ściany działowe wewnątrz domu są podatne na przenoszenie tak zwanych dźwięków powietrznych, czyli różnego rodzaju rozmów, odgłosów telewizji lub radia oraz hałasów zmywarki albo pracującej pralki. Jednak wygłuszyć można także stropy, a nawet drzwi, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto także zaznaczyć, że z pianki PUR wytwarza się maty wygłuszające czy pianki akustyczne, czyli wręcz profesjonalne elementy, które używa się chociażby w studiach nagrań. Pokazuje to, że pianka tego typu jest dobrym izolatorem dźwięku, a przy tym jej produkcja jest właściwie elementem recyklingu, czyli jest bardzo ekologiczna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *